Jaká bude moje doba postní? – Glosa k předpostnímu úterku

Popeleční středou vstoupíme do doby postní a podstatné otázky dnešního dne asi zní takto: Jaká bude moje doba postní? Co udělám, abych tuto dobu postní prožil tak, aby měla nějaký efekt v mém životě?
Asi mnoho lidí se bude ptát, proč takové otázky dnes, když půst začne až zítra. Odpověď je jednoduchá. Když se vydáme na dovolenou do Chorvatska, tak plavky také nesháníme v Chorvatsku. Když se tedy připravujeme tak důkladně na dovolenou trvající cca týden, proč se nepřipravujeme na dobu postní, kterou máme prožívat 40 dní?
V minulosti lidé prožívali tzv. předpostí, tedy období příprav, kdy bylo na místě odpovědět sám sobě na takové otázky, připravovat se, aby člověk s tím skutečným postem opravdu tou popeleční středou začal.
Pokud se spokojíme s tím, že prostě doba postní je taková, že dva dni během ní máme přísnější půst a v neděli nebude Gloria, pak je asi zbytečné vůbec se o postu bavit.
Často dobu postní ale tematizujeme jako naše duchovní spojení s Ježíšem, který v postu dlí na poušti. Je to pro něho nejen půst, co se týče stravy, ale i půst smyslový, půst který bychom mohli charakterizovat jako intenzivní prožívání jeho vztahu s Otcem a příprava sil na to, co od něho jeho poslání, které přijal, žádá. Pokud má náš půst být takový, že ho skutečně chceme prožít jako dobu většího sepětí se s Bohem a reflexí nad tím jaké je naše poslání křesťanů před tímto světem a co od nás žádá, pak příprava je nejen vhodná, ale dokonce nutná.
Prožijme tedy dnešní den, zvláště pak své pravidelné večerní ztišení, pravdivě s otázkou: Jaká bude moje doba postní?