+ Tomáš Abert, R. I. P.

Lidé mají různá měřítka, kterými měří významnost člověka, či lidského života. Významnost člověka v jejich očích nahrazuje  funkce, či titul, lidský život je hodnocen tak, že se krom těchto kritérií na něj vztahnou ještě některá další, jako například velikost firmy, kterou vybudoval, popř. velikost domu, který postavil, nebo léta po která svůj úřad zastával. Pokud se pak zeptáte, jak jim ten či onen pomohl, pak většina odpoví tak, že pomoc změří na peníze, či jiné hmotné statky, popřípadě řeknou, kde za ně se svým vlivem byl tzv. orodovat.

A tak se zdá, že člověk bez titulu a funkce, který myslel za svého života více na druhé, než na sebe a tudíž po něm nezbyl mocný koncern, či podnik, ani vznosný dům, člověk který štědře  věnoval svůj čas a své dvě ruce, a ne přebytek financí svých či své firmy, nebyl vůbec významný. A přitom je to  právě naopak.

Jméno pana Tomáše Aberta mnozí z Vás vidí poprvé, nenajdete ho  na mosazném štítku u restaurované sochy či v darovací smlouvě a přesto, kdykoli bylo třeba pomoci, tak tu byl.

Kdo by tušil, že vánoční stromky, které jsme měli v kostelích někdo musel přivézt, stejně tak betlém, který jsme letos obdivovali, že restaurátor, si obraz či sochu neodnese na zádech, ale musí mu je někdo přivézt, vlastníma rukama vyložit a naložit. Mnohé věci bychom dnes neměli, kdyby je nesehnal a nebo neopravil, a to vždy bezplatně. Když se někomu z kněží v diecézi rozbilo auto už seděl ve svém autě, aby rozbité odtáhl a mnohdy i sám opravil. Když zjistil, že někde něco může sehnat a někomu by to pomohlo, už to měl v autě a vezl na správné místo. Vždy věděl, čím a jak je třeba pomoci.

Vzpomeňme tedy alespoň v modlitbě, neb je to to jediné, čím v tuto chvíli můžeme odplatit a poděkovat, neboť stisknout ruku a poděkovat osobně už mu nemůžeme.

pan Tomáš Abert

zemřel v neděli 16. června 2019 ve věku 53. let

Pohřeb se bude konat v pondělí 24. 6. 2019 od 11:00 v kostele sv. Petra a Pavla v Žitenicích

R. I. P.